Kto ty jesteś...
Maj to przede wszystkim wyjątkowy czas, w którym spotykają się waźne dla nas święta patriotyczne i religijne. Trzeciego maja obchodzimy rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie konstytucji, ale też oddajemy cześć Najświętszej Marii Pannie Królowej Polski. Dzień wcześniej czcimy polską flagę, a 8 maja z polskimi duchownymi ruszamy w procesji z Wawelu na Skałkę.
Przygotowanie domu do rodzinnego świętowania to nie tylko zadbanie o jego czystość i porządek, ale przede wszystkim stworzenie wyjątkowej atmosfery. Jeszcze kilkanaście lat temu flagi wywieszone na balkonach domów nie były zjawiskiem powszechnym. Dziś przejeżdżając przez polskie miasta i wsie, można z dumą obserwować przy prywatnych domach barwy narodowe. A jak jest w naszych domach z symbolami religijnymi? W rodzinach wielopokoleniowych krzyże, obrazy czy inne symbole religijne są czymś naturalnym. W nowoczesnych apartamentach występują rzadziej, bo „nie pasują” do wystroju.
Częścią przygotowań do majowego świętowania mogą być wspólne rodzinne spotkania, podczas których dziadkowie wspominają swoje doświadczenia związane z II wojną światową, rodzice opowiedzą, jak realizowali solidarnościowe ideały walki o wolną Polskę, a starsze dzieci podzielą się wiedzą o znaczeniu polskiej flagi. Biały kolor naszej flagi oznacza czystość i niepokalanie, a czerwień krew i ogień, które symbolizują odwagę i waleczność.
Gdy zbliża się początek maja, wielu z nas, zamiast myśleć o wieszaniu flagi na balkonie czy uroczystym wystroju domu, zaczyna pakować walizki i myśleć o kolejnym wypadzie, inni przygotowują się do pierwszego grillowania. Ale są i tacy, którzy chcą z rodziną śpiewać pieśni patriotyczne, iść razem do kościoła na „majowe”, a wieczorem obejrzeć film historyczny. Przecież wolną Polskę mamy zaledwie od 96 lat!